Föregående ämne :: Nästa ämne |
Författare |
Meddelande |
| egalia Forumvän
 | Registreringsdatum: 12 mars 2009 | Inlägg: 9928 | Ort: Borås |
|
Postat: 2012-04-09 06:39:03 Rubrik: |
|
|
Helt ljuvliga!!  _________________ Matte till Herbert, Magnus, Kerstin, Astrid, Lovisa och Ludvig.
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Kråkan Forumvän
 | Registreringsdatum: 08 februari 2008 | Inlägg: 22685 | Ort: Göteborg |
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Inka Stammis
 | Registreringsdatum: 19 februari 2010 | Inlägg: 3694 | Ort: Luleå |
|
Postat: 2012-04-10 14:51:49 Rubrik: |
|
|
Fjååådors bebisar!!! Gaaahhh! Jag vill pussa dom så hårt att dom tuppar av! _________________ Våra äventyr: www.inka.bloggplatsen.se
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Dezdemona Användar-Admin
 | Registreringsdatum: 30 september 2006 | Inlägg: 23321 | Ort: Göteborg |
|
Postat: 2012-04-11 20:48:38 Rubrik: |
|
|
ni alltså!
Holkstädning är bebisarnas favorit, man får hänga i kartongen, a.k.a the criiiib, man kan spatsera omkring och se världen (som sagt, en kartong, men de tycker den är världen) och så får man klamra sig fast på fingret efter bästa förmåga. Också väldigt c00lt och häftigt tycker de. Fjådor gillar också holkstädning, då kommer han ut ur buren, flyger ett par varv och sitter sedan på handen en stund och skryter om sina barn.
Z5 är så liten att denne bidar sin tid, än så länge blir det varken promenader eller fingersittande för dennes del.
Idag skulle bli en stor dag, idag skulle bli dagen jag såg skillnad på Piff och Puff (Z3&Z4) då de nu börjar bekänna färg. När jag öppnade holken möttes jag deras förnöjda korus "HÄHÄÄÄ VI TÄNKTE BLI GULMASKADE BÅDA TVÅÅÅÅ!!!!!! FINT VA??" Så nej. Det fick bli parbilder idag också.
Z2 hade hittat ett så fint sugrör som denne gärna ville ta med sig ner i holken igen.
Efter lite övertalning gick den (Z2) dock med på att lämna det kvar utanför holken, och jag fick ta en tjusig handsittarbild.
Och så Z1, som inte verkar bli gulmaskad till skillnad från flera andra!
Fjådor är myyycket nöjd med att ha skapat sig en liten kopia, här är Tvåan
Tvåan igen, kan sitta på fingret minsann!
Till sist Ettan, just idag hade hanhon lyssnat noga på mammas instruktioner om att visa sig från sin bäästa sida när det är dags för fotografering. Så den sträckte stolt på sig och tänkte inte alls sitta med den vanliga obalanserade bebis-vingligheten.
 _________________
Dezdemonas blogg
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| MaYa Lärling
 | Registreringsdatum: 08 februari 2008 | Inlägg: 951 | Ort: Kungsbacka |
|
Postat: 2012-04-11 21:10:29 Rubrik: |
|
|
Underbara bilder!!! Den sista är ju bara för dööödligt underbar, så häftig bild!! Attityd de är så fina de små liven!
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Mimmi_ Forumvän
 | Registreringsdatum: 08 april 2008 | Inlägg: 12241 | Ort: Stockholm |
|
Postat: 2012-04-11 22:26:00 Rubrik: |
|
|
Underbara bilder <3 Z2 och sugröret  _________________ Hälsningar från Mimmi och flocken

|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Lima Moderator
 | Registreringsdatum: 01 september 2009 | Inlägg: 4341 | |
|
Postat: 2012-04-11 22:38:05 Rubrik: |
|
|
Usch vilka gullig bilder! Minifjådor kan du skicka raka vägen hem till mig, OK?
Z3 och Z4 är extra gulliga på dessa kort, då de ser ut att utöva nån slags dans! 
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| egalia Forumvän
 | Registreringsdatum: 12 mars 2009 | Inlägg: 9928 | Ort: Borås |
|
Postat: 2012-04-12 07:34:33 Rubrik: |
|
|
Men man döööör ju nästan av sötchocken!!  _________________ Matte till Herbert, Magnus, Kerstin, Astrid, Lovisa och Ludvig.
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Kråkan Forumvän
 | Registreringsdatum: 08 februari 2008 | Inlägg: 22685 | Ort: Göteborg |
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| AnnikaN Stammis
| Registreringsdatum: 23 juli 2011 | Inlägg: 2029 | |
|
Postat: 2012-04-12 08:06:06 Rubrik: |
|
|
Åh, underbara! 
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Dezdemona Användar-Admin
 | Registreringsdatum: 30 september 2006 | Inlägg: 23321 | Ort: Göteborg |
|
Postat: 2012-04-14 20:15:29 Rubrik: |
|
|
Här kommer gårdagens bilder, det blev en liten fördröjning mellan fototillfälle och postning eftersom persern Swea behagade föda precis när jag skulle börja uppdatera trådarna.
Hur som helst.
De hälsar och tackar så mycket för er support! Den har verkligen stigit dem åt huvudet, de kan inte sluta babbla om hur söta de är och funderar intensivt på hur de ska kunna bräda Z2's sugrörstrick. Själv lyssnar jag med ett halvt öra på deras skryt, hummar intresserat där det passar sig medan jag städar holken, rengör deras ringar och fotar dem. "NU SER JAG STJÄRNOR OCH MÅNAR IGEN!! JAG MÅSTE VARA SYNSK" skriker de alla lyckligt efter att jag bränt av blixten i ansiktet på dem. Tur att de är så nöjda hela tiden.
Först ut i bildkavalkaden är som vanligt adoptivkläckisarna, Willy och Zoeys ungar.
Varje natt när jag släcker i fågelhuset hör jag Z5 muttra från sin holk att "i morgon så ska jag vara störst i morgon ska jag vara störst". Ännu har det inte inträffat.
Och varje dag innan jag öppnar holken så muttrar jag "idag ska jag se skillnad på piff och puff idag ska jag se skillnad på piff och puff". Detta har inte heller inträffat än. Sååå.... här kommer Z4 och Z3 på ännu en parbild. De har ännu inte behagat avslöja vad de tänker få för färg. Att de är gulmaskade ur den blå serien står fullständigt klart, men mycket mer vet jag inte.
Z2 har på något sätt lite auktoritet i all sin dunighet. Fråga mig inte hur det går till. Den här har den mycket goda smaken att bli grå gulmaskad standard. Har jag måntro nämnt att det är en av mina absoluta favoritteckningar? Precis samma färg som fågelns mormor, Tjeckienfödda Kitty, var.
På tal om god smak så tänker Z1 bli grå standard. Så stiligt!
och såhär gullig är Z1 om man inte fotar rakt uppifrån
Seeen kommer vi till Fjådor och Nellys egna barn. De är mycket glada över att bo i samma holk som sina kusiner och de är mycket glada över att vara gröna och över att vara störst. De är helt enkelt alltid glada.
Fast Tvåan har börjat fundera på det här med att vara "cool" (antar att den börjar komma upp i den ålder nu), så här testar den sin tuffa vinkel.
"Kolla kolla! Vad tycker du nu då? Ser jag tuff ut nuu??" // Tvåan. Eh ja... jättetuff! Undulatungar ser ofta just tuffa ut. Inte.
Och såå har vi Ettan, ljusgrön dominantbrokig gråvinge opalin (nåt sånt) och mycket mycket gullig precis som vanligt. Idag hälsade hon på Donnas och Princes Etta genom gallret. De var mycket skeptiska till varandras existens.
 _________________
Dezdemonas blogg
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Knytt Admin
 | Registreringsdatum: 26 december 2006 | Inlägg: 12000 | Ort: Kungsbacka |
|
Postat: 2012-04-14 20:18:35 Rubrik: |
|
|
Dezdemona skrev: | Idag hälsade hon på Donnas och Princes Etta genom gallret. De var mycket skeptiska till varandras existens.
|
Två divor i varsin ringhörna  _________________
Uppfödare av bl.a. undulater och tar hand om fåglar som haft det svårt eller som akut behöver nytt hem - kolla www.vildaparadis.se
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Dezdemona Användar-Admin
 | Registreringsdatum: 30 september 2006 | Inlägg: 23321 | Ort: Göteborg |
|
Postat: 2012-04-14 20:20:15 Rubrik: |
|
|
Knytt skrev: |
Två divor i varsin ringhörna  |
"åh fy hur du ser ut!" sa de båda i en mun till varandra. _________________
Dezdemonas blogg
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| egalia Forumvän
 | Registreringsdatum: 12 mars 2009 | Inlägg: 9928 | Ort: Borås |
|
Postat: 2012-04-14 20:27:19 Rubrik: |
|
|
Underbara bilder och text!  _________________ Matte till Herbert, Magnus, Kerstin, Astrid, Lovisa och Ludvig.
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
| Kråkan Forumvän
 | Registreringsdatum: 08 februari 2008 | Inlägg: 22685 | Ort: Göteborg |
|
|
Till överst på sidan |
|
 |
|